fbpx

Goniec Apteczny 04/2021 (37) – Leczenie miejscowe i systemowe opryszczki

Drodzy Aptekarze!

W nowym wydaniu Gońca rzeczywistość COVID’owa nadal w aktualnościach.  Pytamy, czy farmaceuci mogliby kwalifikować pacjentów do szczepień przeciw COVID-19? Co wiemy o szczepionce firmy Moderna i Valneva? Kontrowersyjny temat szczepień w aptekach trwa… Dlaczego szczepienia w aptekach to świetny pomysł? Tutaj opinia eksperta.

Ponadto, główny Urząd Statystyczny (GUS) informuje o konieczności wypełnienia formularza elektronicznego ZD-5 Sprawozdanie apteki i punktu aptecznego. Wszystkie apteki ogólnodostępne, zakładowe, a także punkty apteczne są objęte obowiązkiem sprawozdawczym. Sprawozdanie należy wypełnić do 29.01.2021 r.

W Ścieżkach Rekomendacji lek dostępny bez recepty – drotaweryna! Jak stosować drotawerynę, a o jakie inne leki stosowane przez pacjenta warto zapytać oraz czy odstawić lek, jeśli nastąpi obniżenie ciśnienia tętniczego?

W tym numerze także Notatka z Wydawnictwa – Opryszczka. Pacjenci poprzez niewłaściwe noszenia maseczek często oczekują porad dotyczących zmian na twarzy i w okolicach ust. Przegląd leków stosowanych miejscowo i systemowo w leczeniu opryszczki. Ponadto, w Ściądze Aptecznej – miary domowe w recepturze aptecznej, a w Prawie i realizacji recept – jakich produktów dotyczy dzielenie opakowań? Edukacja pacjenta w opiece farmaceutycznej trwa, a zatem ulotka dla pacjenta – jak podawać krople  i maści do oczu?

Miłej lektury!

Goniec_Apteczny_nr_04_2021_(37)
Przewiń do góry

Oświadczenie

Goniec Apteczny przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Klikając „Potwierdzam” oświadczasz, że jesteś taką osobą.